HTTP Server: Error - port may be in use

Při spouštění http může vyskočit chyba, kde vás hláška informuje o tom, že je spuštěna jiná služba, která daný port využívá

Monday, 1. February 2010

Toto se mi stalo po dlouhé době, kdy jsem potřeboval http task na serveru Lotus Domino. Ovšem ejhle, nešel inicializovat. Hlavou mi hned probleskly aplikace, které jsem nedávno nainstaloval nebo které rády "sídlí" na standardním portu 80, který používají web servery (protokol http).

Ovšem ani v jedné to nebylo. Poslední možnost zněla: NOD32. Již několikrát jsem zaslechl problémy, že blokuje něco, co by neměl a vůbec to nedává najevo a zároveň to byla jedna z "aplikací", kterou jsem nedávno instaloval. Kromě rezidentní kontroly při přístupu k souborům, smtp, pop3 atd. kontroluje NOD32 také provoz na "webových" protokolech.

Přímo v detailním nastavení ESET NOD32 lze v sekci Antivirus a antispyware/Ochrana přístupu na web najít seznam programů, které se určitým způsobem připojují k internetu. Lotus Domino zde samozřejmě nenajdeme. Nejde nám tedy přímo o Lotus Domino (nserver.exe), ale o nhttp.exe. Máme k dispozici přidat další aplikaci, u které chceme nějakým způsobem kontrolovat provoz. Pomocí tlačítka Přidat přidáme nhttp.exe do seznamu.

Zdálo by se logické zaškrtnout přidaný http task, uložit a jít to vše vyzkoušet. Ovšem omyl, je to přesně naopak. NOD32 v zásadě vše, co není v seznamu uvedeno, striktně odmítá. To, co je v seznamu, dělí to tří skupin podle toho, v jakém konkrétním stavu je daná aplikace nastavena. Zda je označena fajfkou (aktivní kontrola internetového prohlížeče), označena červeným křížkem (vyloučení z ochrany) nebo "nevyplňeno" (nejde o internetový prohlížeč, ale kontrolovat). U nhttp.exe tedy musíme zvolit druhou možnost, červený křížek. Změny stačí uložit a ihned vše vyzkoušet. Mělo by fungovat.

V tomto případě lze postup použít nejen při problémech s http taskem Lotus Domino serveru, ale s jakýmkoli.

 


systém spravován pomocí webmaker.ooo.cz
©2006-2023 Tomáš Hanus | ixulot | ixodesign.cz | RSS